Ana içeriğe atla

Tarımda Su Tasarrufu Sağlayan Akıllı Teknolojilerin Uygulanması Projesi Tanıtım Toplantısı

3 Kasım 2023

Ankara Kalkınma Ajansının desteklediği projeler Polatlı’da kalkınmaya hizmet ediyor.

Polatlı Eskikarsaklı Mahallesinde gerçekleştirilen Tarımda Su Tasarrufu Sağlayan Akıllı Teknolojilerin Uygulanması projesi için tanıtım toplantısı 2 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına Ankara Vali Yardımcısı Osman Beyazyıldız, Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ve ilgili kurumlardan yetkililer katıldı.

“Yenilikçiliği Kırsala Aktarıyoruz”

Törende konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, Ankara’nın 22 üniversitesi, 13 organize sanayi bölgesi ve teknoloji geliştirme bölgesi ayrıca 142 AR-GE, 37 tasarım merkezi ile bilgiyi üretme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Bilginin kırsala entegrasyonunun önemine değinen Doğrukök, yenilikçi uygulamaların kırsalda yaygınlaşması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Doğrukök, Ankara Kalkınma Ajansının desteklediği Tarımda Su Tasarrufu Sağlayan Akıllı Teknolojilerin Uygulanması projesi’nin ve Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu desteği kapsamında güneş enerjisi santrali’nin Polatlı’nın kalkınmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Ajansın özel sektör, kamu ve sivil toplum arasındaki iş birliği alanlarını desteklediğini ve bölgenin potansiyelini ortaya çıkardığını vurgulayan Doğrukök, projenin bu anlamda değerli olduğunu söyledi.

Altın Eller Polatlı İçin Üretiyor

Ankara Kalkınma Ajansının 2021 Yılı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen bir diğer proje olan Altın Eller Polatlı İçin Üretiyor projesi için Polatlı’da incelemelerde bulunuldu. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünden uzmanların yer aldığı programda proje yetkililerinden bilgi alındı. Polatlı Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği tarafından yürütülen projede Polatlı Belediyesi de ortak olarak yer alıyor. Proje ile turizm sektörünün ihtiyacı olan hediyelik eşyaların üretimi yapılıyor. Kadın ve genç istihdamını artırmayı amaçlayan projede seramik, ahşap, polyester ve gümüş üretimi gibi dört farklı başlıkta eğitimler düzenleniyor.