TechAnkara Maker Programı Yarışması Düzenlendi

22 Haziran 2022

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından, Ankara’da bulunan ortaokul ve lise öğrenim düzeyindeki öğrenciler arasında 3B tasarım ve kodlama yarışması düzenlenmiştir. Ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik akıllı cihaz tasarım ve kodlama eğitimi Bilişim Garajı tarafından online eğitim platformu aracılığıyla verilmiştir. Her bir okuldan 3’er kişilik takımlar halinde başvurular alınmıştır. TechAnkara Maker’ da öğrencilerin 6 kategoride 1000’lerce içeriğe sahip olan Bilişim Garajı Platformu üzerinde eğitimlerini tamamlamaları, düzenlenen çevrimiçi yarışmalarda takım halinde mücadele etmeleri sağlanmıştır.

Bu kapsamda 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde ortaokullar arası 2 ayrı yarışma ve 19 Haziran 2022 tarihinde ise liseler arası 1 yarışma düzenlenmiştir. Ortaokullar arası ilk günkü yapılan yarışmaya 13 takım ve ikinci günkü yarışmaya ise 17 takım katılım sağlamış ve Tinkercad yazılımı üzerinden akıllı-yeşil enerjiye duyarlı hayvan çiftlikleri ve sürdürülebilir sulama sistemleri tasarlayarak kodlamışlardır. Liseler arası yarışmada ise 7 takım katılım sağlamış ve App Inventor yazılımı üzerinden hareketsiz yaşam tarzına önlem alabilmek için sağlıklı asistan uygulaması tasarlayarak kodlamışlardır.

Yarışmayı kazanan okullar, okulları temsilen öğretmenler ve öğrenciler şu şekildedir :

 

Okul Adı

 

Takım Lideri Öğretmen

 

Takım Öğrencileri

Sincan-Cumhuriyet Ortaokulu

Yasemin Doğan Albayrak

İnci Naz Türedi

Alp Cenan Bulut

Aybüke Kaplan

Kızılcahamam-Orhangazi Ortaokulu

Aslı Akkaş

Deniz İrem Yorulmaz

Halis Mutlu

İlayda Kuş

Çankaya-Cumhuriyet Fen Lisesi

Nurdan Ersin

Görkem Büyükalmus

Yiğit Can Erbudak

Beril Bera Benice

 

Yarışmayı kazanan öğrencilere ve öğretmenlere Ankara Kalkınma Ajansı olarak birer tablet ödülü verilmesine karar verilmiştir. Ödül takdiminin Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.