TechAnkara Savunma Sanayi Hızlandırıcı Programı Eğitimleri Verildi

18 Mayıs 2022

Ajansımızın Ankara’da savunma sanayi alanında faaliyet gösteren veya bu sektöre geçiş yapmak isteyen şirketlerin kurumsal kapasitelerinin artırılması hedefine katkı sağlamak adına ilk defa tasarladığı “TechAnkara Savunma Sanayi Hızlandırıcı Programı” yenilikçi bir yaklaşımla başlatılmıştır. Yatırım Destek Ofisi koordinesinde devam ettirilen Savunma Sanayi Hızlandırıcı Programı ile bölgenin öncelikli sektörlerinden biri olan savunma, havacılık ve uzay alanında uluslararası platformda öne çıkması hedeflenmektedir.

TechAnkara Savunma Sanayi Hızlandırıcı Programı kapsamında 4 gün süren AS 9100 KYS(Kalite Yönetim Sistemi) Bilgilendirme ve İç Denetçi Eğitimleri gerçekleştirilmiştir. Eğitim kapsamında Havacılık, Uzay ve Savunma Sistemi standardı olan AS9100 Kalite Yönetim Sistemi anlatılmıştır. İlgili standart, havacılık ürünleri tasarlayan, geliştiren ve üreten kuruluşlar tarafından belgelenmesi ve uygulanması için gerekli olan “Kalite Yönetim Sistemi”ni belirlemektedir. Ankara’da havacılık, uzay ve savunma alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin ve girişimcilerin AS9100 Rev D (2016) Kalite Yönetim Sistemi (KYS) gereklilikleri konusunda; kalite yönetim sistemini anlamak, geliştirmek, uygulamak ve tetkik etmek için ihtiyaç duydukları bilgiler AS9100 standardı bilgilendirme ve iç denetçi eğitimleri ile aktarılmaktadır.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, hızlandırıcı programında 40 firmaya verilmekte olan eğitimlerin ardından mentorluk hizmetinin sağlanacağını belirterek toplamda 30 firmaya sağlanacak olan bu hizmet ile firmaların AS9100 KYS Sisteminin kurulabilirliğinin analizi, iç denetim için firmanın yapması gereken şartların yerinde ziyaret ile anlatılması ve girişimcinin ürün/hizmetinin kabiliyetinin, yeteneklerinin anlaşılarak gerekli yönlendirmenin yapılmasının amaçlandığını açıkladı.

Programının bitiminde eğitime düzenli katılan katılımcılara katılım belgeleri takdim edilmiştir. Eğitim sonunda yapılan sınavı geçen firmalar arasından seçilecek olan 30 firmaya mentorluk hizmeti Haziran Ayı içerisinde verilerek süreç tamamlanacaktır.