TechAnkara Siber Güvenlik Yaz Kampı Programı Eğitimleri Tamamlandı

14 Ağustos 2022

Sistematik ve çok taraflı işbirlikleri çerçevesinde ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması amacıyla üniversitede öğrenim gören öğrencilerin farkındalıklarını artırmak, potansiyel yetenekleri tespit ederek eğitim ve yetenek geliştirme faaliyetleri uygulanarak dijital ve siber güvenlik teknolojileri alanında kariyer planlamalarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla geliştirilen TechAnkara SiberVatan yaz kampı programı tamamlandı.

TechAnkara SiberVatan yaz kampı programı başvuru aşamasında iken yoğun ilgi görerek 622 kişi müracaat etmiş ve müracaat edenler arasından teknik bir sınav yapılarak eğitime hak kazanan 34 kişiyle TechAnkara SiberVatan yaz kampı programı 25 Temmuz itibarıyla başlatılmıştı. İlk yedi gün süren Uygulamalı Temel Linux Eğitimi (2 Gün), Uygulamalı CEH (Beyaz Şapkalı Hacker) (5 Gün) eğitimleri tamamlanarak sertifika töreni düzenlendi.

Bu yedi günlük yoğun eğitim maratonunun ardından eğitimleri başarıyla tamamlayan üniversite öğrencilerinin yaz kampı etkinlikleri dahilinde saha ziyaretleri ve teknik gezilere katılmaları sağlandı. Üç gün süren saha ziyaretleri etkinliklerinin birinci gününde Beypazarı Yaşayan Müze ve Yaşayan Köy’e teknik gezi düzenlenerek Ajansımızın sağladığı desteklerin sonucunda iyi uygulama örnekleri yerinde anlatıldı. Ardından ODTÜ Atom Animasyon ve Oyun Teknolojileri Merkezi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında ODTÜ Teknokent’de bulunan Z-Garage’a ve ATOM’da bulunan Oyun ve Animasyon Teknolojileri şirketlerine ziyaret gerçekleştirildi. Saha ziyaretleri programının ikinci gününde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, BTK ve Türksat’a ziyaret gerçekleştirildi. Saha ziyaretleri programının son gününde ise Ankara El Sanatları ve Tasarım Merkezi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Gölbaşı Spor Kompleksinde üniversite öğrencileri ağırlanarak piknik, tekne gezisi gibi sosyal faaliyetlerin ardından ilk sertifika töreni gerçekleştirildi.

8-12 Ağustos tarihleri arasında uygulamalı Sızma Testi Eğitimine katılan öğrencilere ise ikinci sertifikaları da takdim edilirken, törende konuşma yapan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, SiberVatan Programı’nın Kalkınma Ajansları bünyesinde uygulanması nedeniyle gözlemledikleri deneyimlerini paylaştı. Sayın Çelik, TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Programı’nın özellikle genç istihdamının sağlanmasında katkı vermekte olduğunu, yaz kampından yararlanan gençlerin iş hayatına adım atarken işe yerleştirmede tercih edilmelerinin kolaylaştığından bahsetti.

TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Programı kapsamında Sızma Testi Eğitimi’ni (5 Gün) başarıyla tamamlayan üniversite öğrencilerine sertifikaları takdim edildi.