Ana içeriğe atla

Techankara Sibervatan 2023 Yaz Kampı Eğitimi Sertifika Töreni Gerçekleşti

23 Temmuz 2023

TechAnkara SiberVatan yaz kampı programı 10 – 22 Temmuz 2023 tarihleri arasında Türkiye genelinde 46 farklı üniversiteden 57 öğrencinin katılımıyla tamamlandı.   

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Eğitimi sertifika töreni Ankara Valisi Vasip Şahin, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik'in açılış konuşmalarıyla ATO’da gerçekleşti.

Siber güvenlik uzmanları yetiştirmek üzere üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Programına katılım sağlayan ve eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikalarının takdim edildiği törenin açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, iki hafta süren eğitimin önemine dikkat çekti. Eğitimden sağlığı, savunmadan üretime her alanın dijitalleştiği bu dönemde dijital alanda güvenliği sağlamanın ülke sınırlarını korumak kadar önemli olduğunu belirten Baran, "Bu alanı savunamazsanız en kritik verilerinizi koruyamaz, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hizmet üretemez, maddi ve manevi güvenliği sağlayamazsınız. Daha da ilerisi bağımsızlığınız tehlikeye girer. Yani siber güvenlik; bağımsızlığımızın dolayısıyla ekonomik kalkınmamızın teminatı durumunda" diye konuştu.

TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Eğitimine Ankara Ticaret Odası olarak ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren ATO Başkanı Baran, söz konusu eğitimlerin Türkiye'deki siber güvenlik alanında yeni ve nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine de katkı sağlayacağını söyledi.

Ankara Valisi Vasip Şahin ise yaptığı konuşmada, insan hayatını kolaylaştıran teknolojinin risk ve tehditleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak savaşlarda kullanılan alet ve yöntemlerinin de değiştiğini anlatan Şahin, gençlere seslenerek "Savaşın ve uluslararası mücadelenin rekabetin araçlarını işte sizin 12 gün boyunca dokunduğunuz tuşlar oluşturuyor" dedi.

Çağın en büyük tehlikesinin yapay zekânın oluşturabileceği tehditler olduğuna dikkat çeken Şahin, teknolojik alandaki gelişmelerin insanın ve toplumların hayrına kullanılması gerektiğini vurguladı. Şahin, "Bu gelişmeleri özelde de ülkemizin hayrına kullanabilmemiz önemli. Bunun için sadece bilgiyi kullanmak değil, o bilgiden kaynaklanacak tehditlere de karşı kendi savunma altyapımızı oluşturmamız lazım" diye konuştu.

Şahin, eğitime ev sahipliği yapan Ankara Ticaret Odası ile eğitim programını koordine eden Ankara Kalkınma Ajansı'na da teşekkür etti.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik de yaptığı konuşmada günümüzde giderek önemli hale gelen konuların başında siber güvenliğin geldiğini söyledi. Dijitalleşme ve internet kullanımının yaygınlaşması, siber saldırıların sayısını ve karmaşıklığını artırdığını bu nedenle bireylerin ve kurumların siber güvenlik konusunda bilinçlenmesi ve uygun önlemleri alması büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Dünya genelinde yaklaşık 3,5 milyon kişinin siber güvenlik alanında istihdam edildiğini belirten Çelik, sektörde bir o kadar daha yetişmiş insana ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Siber güvenlik uzmanlığı konusunda düzenledikleri eğitim programları devam ederken, eğitime katılan gençlerden bazılarının iş teklifi aldığını belirten Çelik, "Bu programla çok önemli bir iş yapıyoruz. Bir anlamda siber güvenlik alanında ülkemizin gelecekteki askerlerini yetiştiriyoruz" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından "TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Eğitimi"ni başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Törene, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alpaslan Kesici de katıldı.