Ana içeriğe atla

TÜRASAŞ ile Tedarik Zinciri Yerlileştirme Programı Gerçekleştirildi

9 Ekim 2023

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) yetkilileri ile tedarikçi olmak isteyen işletmelerin katılımıyla 6 Ekim Cuma günü 14:00-17:30 saatleri arasında tedarik zinciri yerlileştirme etkinliği gerçekleştirildi.

TÜRASAŞ tarafından talep edilen ürünlere ilişkin 31 Temmuz’da web sitemiz ve yatirimadestek.gov.tr üzerinden duyuru yapıldı. 15 Eylül 2023 tarihine kadar başvuruya açık olan TÜRASAŞ ile Tedarik Zinciri Yerlileştirme İlan Listesi’ne 4 farklı ürün grubunda toplam 10 başvuru alınmıştır. Değerlendirme sonucu 6 firma tedarik zinciri yerlileştirme etkinliğine davet edilmiştir.

Toplantıya Arlentus Kontrol A.Ş., Kaaf Makina San. Tic. Ltd. Şti, Pruva Kalıp Teknolojileri San. Tic. A.Ş., SDT Uzay Ve Savunma Teknolojileri A.Ş., Medel Elektronik Ve Mühendislik San. Tic. AŞ ve Yılmazlar Makina ve Otomotiv Ulaştırma Tarım San. Tic. Ltd. Şti firmalarının temsilcileri katılım sağladı. Bu firmalardan Arlentus Kontrol A.Ş. ve SDT Uzay Ve Savunma Teknolojileri A.Ş. firmaları Ankara’dan, Kaaf Makina San. Tic. Ltd. Şti Kayseri’den, Pruva Kalıp Teknolojileri San. Tic. A.Ş. Bursa’dan, Yılmazlar Makina Ve Otomotiv Ulaştırma Tarım San. Tic. Ltd. Şti Eskişehir’den ve Medel Elektronik Ve Mühendislik San. Tic. AŞ İstanbul’dan katılım sağladı.

Toplantıya Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, TÜRASAŞ Satınalma Daire Başkan Vekili M. Selim Kaplan ve Strateji ve Kurumsal Gelişim Şube Müdür Vekili Burak Şen, kurum çalışanları ile tedarikçi firmaların temsilcileri katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, yatırımadestek platformu sayesinde tedarik zinciri yerlileştirme etkinliğinin ulusal hale geldiğini belirtti. Yatırımadestek internet sitesinde yayınlanan tedarik zinciri yerlileştirme modülünün ileri teknoloji üretiminin artışına katkı sağladığını ve kurumsal firmaların tedarik ihtiyaçlarını yerli çözümlerle karşılanması noktasında önemli bir ara yüz olduğunu söyledi.

TÜRASAŞ Satınalma Daire Başkan Vekili M. Selim Kaplan, TÜRASAŞ’ın raylı sistem araçlarının yerli ve milli bir şekilde üretimi ve tasarımı ile kritik bileşenlerindeki yerlilik oranının artırılması esas olmak üzere, yerli sanayinin Ar-Ge, tasarım ve üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi, her türlü raylı sistem araçlarının ve alt bileşenlerinin imalatını gerçekleştirdiğini söyledi. TÜRASAŞ’ın üretmiş olduğu motor, vagon ve lokomotiflerde yerli ürün oranlarını yükseltmek istediklerini belirterek tedarik zinciri yerlileştirme sürecinde Ankara Kalkınma Ajansı’na verdiği destek için teşekkür etti. Tedarik zinciri yerlileştirme faaliyetlerine yeni ürünlerle devam etmek istediklerini ve bu konuda da Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğini talep ettiklerini söyledi.