Ana içeriğe atla

Türk Teknoloji Girişimleri Lizbon'da Yabancı Yatırımcılarla Buluştu

15 Kasım 2023

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında Web Summit'te yer almaya hak kazanan 24 Türk teknoloji girişimi, Lizbon'da geleceği şekillendiren ürünlerini tanıtıyor.

Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) iş birliğiyle global pazarlara açılmayı hedefleyen 100'ü aşkın Türk teknoloji girişimi, Lizbon, Helsinki, Las Vegas ve Doha'da düzenlenecek global etkinliklere götürülüyor.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, dünyanın en önemli girişimcilik etkinlikleri arasında yer alan Web Summit, Slush, CES ve Web Summit Qatar'a Türk teknoloji girişimlerinin ortak katılımı ile bu yıl ilk kez Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan 5 Kalkınma Ajansının iş birliğiyle gerçekleştirilmekte olduğunu belirtti.

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında 13-16 Kasım'da Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen Web Summit 2023'e katılmaya hak kazanan Türk teknoloji girişimleri yatırımcıların karşısına çıktı. 160'tan fazla ülkeden 70 binin üzerinde katılımcı, 900'den fazla yatırımcı, 2 bin 600'ün üzerinde girişim, 800 konuşmacı ve 2 binin üzerinde medya mensubunu bir araya getiren etkinlikte, 24 Türk teknoloji girişimi yer alıyor.

Ücretsiz stant imkanı sunulan Türk girişimciler, yapay zeka, robotik, yenilenebilir enerji, dijital sağlık, oyun teknolojileri, otomotiv sektörü, 3D yazıcı teknolojileri, yazılım, kozmetik teknolojileri, lojistik gibi birçok alanda teknoloji ürünlerini tanıtmaya başladı. Dört gün sürmekte olan Web Summit 2023'te Türk teknoloji girişimleri, yabancı yatırımcılarla bir araya gelme, gelecekteki iş ortakları ile tanışma ve potansiyel müşteri edinme fırsatı yakalamaktadır. ​​

Web Summit 2023'te yer almakta olan Türk teknoloji girişimleri ise şöyle sıralandı:

"Abrakadabra Game Technologies Inc, Adlema Makina Teknolojileri, Advoard Robotik Arge Yazılım ve Sanayi A.Ş., Argus Teknoloji A.Ş., B2Metrik Yazılım ve Bilişim A.Ş., Car4Future Technologies, Co Print, GlaucoT Teknoloji A.Ş., Iwrobotx Yazılım AŞ, Lugath, Maestrohub Yazılım Anonim Şirketi, Medialyzer Medya Teknolojileri A.Ş., Mindway, Missafir, Novus Technologies Inc, Ottobo Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri A.Ş., Oxodes Bilişim Teknoloji A.Ş., Pulpolabs Bilişim Anonim Şirketi, Radaar, SciMatic, Shopiverse Teknoloji ve Yazılım A.Ş., Skann Teknoloji A.Ş., Tourist Mobil Yazılım Anonim Şirketi ve Werover."

Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda Ankara’dan Skann Teknoloji A.Ş. ve Argus Teknoloji A.Ş. adlı girişimler ürünlerini stant alanında sergilemektedirler. Ayrıca Ajansımız desteğiyle Ankara’dan katılım sağlayan paydaşlarımızdan, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi TEKMER, ICMPD Ekosistem Birimi ve Başkent Üniversitesi BİTTO yetkilileri Web Summit etkinliğinde yer almaktadırlar.

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında başarılı olan girişimciler, 30 Kasım-1 Aralık'ta Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleştirilecek Slush etkinliğine, 9-12 Ocak 2024'te ABD'nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show (CES) Fuarı'na ve 26-29 Şubat 2024'te Katar'ın Doha kentinde ilk defa düzenlenecek Web Summit Qatar'a katılım sağlayacaktır. Startuplara her etkinlik için farklı kapsamlarda destek verilecektir.