Türksat & Ankaraka Yörünge Programı Mentor Yetiştirme Sertifikaları Verildi

30 Haziran 2022

Ankara Kalkınma Ajansı yürütmekte olduğu TechAnkara mentorluk programları, girişimcilik programları, hızlandırıcı programları ve proje pazarlarından oluşmuş olan bilgi birikimi ve deneyimin aktarılmasına yönelik kurumlar arası iş birliklerine devam edildi. Bu kapsamda Nisan ayı içerisinde Türksat ile Ankaraka arasında Yörünge Girişimcilik Programı protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında Ankaraka ve Türksat Arasında Yörünge Girişimcilik Programı Mentor Yetiştirme Eğitimleri verildi. Türksat’da çalışan 35 uzman personelin gerekli donanımı kazanarak mentor olması sağlandı. Bu kapsamda alanında uzman eğitimciler/sektör duayenleri tarafından verilen eğitimlerle, mentor adayları olan Türksat çalışanlarının mentorluk hizmeti verebilme yönünde bilgileri artırıldı.  Bu sayede TechAnkara Teknoloji Ticarileştirme Mentorluk Programında ve TechAnkara Dijital Proje Pazarı Ticarileştirme Programında mentorluk verebilecek düzeye gelen Türksat mentorlarının genç girişimcilerin ürün ve hizmetlerinin ticarileştirilmesini kolaylaştırmaya yönelik bilgi ve donanımları artırıldı.

Eğitimler kapsamında Türksat personellerinin mesleki bilgi birikimlerini aktarabilmeleri için öncelikle mentor olmalarını sağlamak, mentorluk hizmeti kapsamında özellikle mobilite, uzay, havacılık, uydu, haberleşme sistemleri, elektronik, yazılım vb. alanlarda kendilerinde oluşmuş bilginin girişimcilere aktarılması için mentor adayı olmalarını sağlamak ve girişimcilerin ürün ve hizmetlerinin ticarileştirilmesine katkı verebilmek amaçlandı.

İlk etapta Türksat’da çalışan 1000 personele girişimcilik eğitimi online olarak verildi. İkinci etapta Türksat personellerinden mentor olmaya istekli olanlar arasından seçilmiş olan 50 yetkin personele yüz yüze eğitimler verildi. Yüzyüze verilen eğitimler 5 gün sürdü. Bu eğitimler finansal okuryazarlık, hukuksal okuryazarlık, teknolojik okuryazarlık, ekipleşme, iş geliştirme, satış&pazarlama, ticarileştirme, iş planı hazırlama ve uygulamalı iş planı hazırlama başlıklarından oluşmaktadır.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr Cahit Çelik, eğitimlere katılan ve sertifika almaya hak kazanan 35 Türksat personelinin TechAnkara Teknoloji Ticarileştirme Mentorluk programında yer alan mentor havuzunun niteliğini artıracağını belirtti. Ayrıca TechAnkara Dijital Proje Pazarı Ticarileştirme Programına başvurmakta olan girişimcilere de Türksat mentorlarından atama yapılabileceğini açıkladı.

Önümüzde dönemde Ajansımızın Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda ve Türksat Kurumsal İletişim Direktörlüğü iş birliğinde özel girişimcilik programı tasarlanması, hackathon ve ideathon düzenlenmesi ve girişimcilere mentorluk hizmeti verilmesi hedeflenecektir.