Yerel Aktörlerin Proje Kapasitesini Geliştirme Programı Tamamlandı

8 Mayıs 2023

Ajansımızın Türkiye Ulusal Ajans iş birliği ile tasarladığı “Yerel Aktörlerin Proje Kapasitesini Geliştirme Programı” paydaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

4 ve 5 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenen programa; Ankara’nın çevre ilçelerinde faaliyet gösteren kamu ve kuruluşlarından, yerel yönetimlerden, sivil toplum örgütlerinden ve üniversitelerden temsilciler ve öğrenciler katıldı. İki günlük program kapsamında ilk gün Ajansımız tarafından çevrim içi ortamda temel proje döngüsü yönetimi eğitimi verildi. 5 Mayıs 2023 tarihinde ise Türkiye Ulusal Ajans uzmanları tarafından Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC) hakkında yüz yüze eğitimler gerçekleştirildi.

Çevre İlçelerde Proje Hazırlama Kapasitesi Artırılacak

Programın ikinci günü açılışında konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik yürütülen Ajans çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ajansın çevre ilçelerde sürdürülebilir tarım ve gıda sistemlerini geliştirecek, mesleki yetkinliği yükseltecek, ayrıca kırsalda gençlerin ve dezavantajlı kesimlerin istihdamını artıracak yaklaşım ve programların hayata geçirmeye yönelik faaliyetler yürüttüğünü vurguladı.

Programa Yoğun İlgi

İki günlük program kapsamında, 4 Mayıs 2023 tarihinde katılımcılara çevrim içi ortamda Ajansımız tarafından temel proje döngüsü yönetimi eğitimi sunularak, proje hazırlama mantığı ve süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Eğitimin ikinci gününde ise Ajansımız ve Türkiye Ulusal Ajans hizmet binalarında eş zamanlı yüz yüze eğitimler gerçekleştirilerek kurum/kuruluşlar ve gençlerin Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC) hakkında bilgi edinmeleri sağlandı. Çevre ilçelerden kaymakamlık ve belediye proje ekipleri, milli eğitim müdürlüğü ve bağlı okullar ile sağlık, tarım ve orman müdürlükleri ilgilileri, halk eğitim merkezleri, ticaret ve ziraat odalarının ilgilileri ve meslek yüksek okulları temsilcileri yanı sıra yüksek okullardaki AB projeleri yapmaya gönüllü yetkin gençlerden oluşan 66 katılımcı programa ilgi gösterdi. Katılımcı gruplarına özel; Erasmus+ programlarından “okul eğitimi”, “mesleki eğitim” ve “yetişkin eğitimi” odaklı iş birliği ve küçük ölçekli ortaklık projeleri ile “gençlik” alanında hareketlilik, değişim ve ortaklıklar gibi projeleri geliştirmek için uygulamalı eğitimler gerçekleştirildi.

Programın, 4 Ekim 2023’te başvuruları tamamlanacak Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC) programlarına çevre ilçelerden başvuruları artırması bekleniyor. İlçelerin proje kapasitesini geliştirme çalışmalarına Ankara Kalkınma Ajansı ilçe sorumlu uzmanları da destek verecek. Çevre ilçelerin ulusal ve uluslararası fon kaynaklarından azami ölçüde faydalanmasını sağlayacak çalışma ve iş birliklerinin devam etmesi öngörülüyor.