TechAnkara Maker Programı Ödül Töreni Gerçekleştirildi

June 29, 2022

TechAnkara Maker Programı kapsamında toplamda 121 takım (484 kişi) eğitim modüllerinden istifade etme şansı yakalayarak 3 boyutlu tasarım ve kodlama alanında yetkinliklerini geliştirmiştir. Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi tarafından, Ankara’da bulunan ortaokul ve lise öğrenim düzeyindeki öğrenciler arasında akıllı cihaz tasarım ve kodlama yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya katılan ortaokul seviyesindeki takım üyelerinin 5., 6., ve/veya 7. Sınıf öğrencisi olması ve lise seviyesindeki takım üyelerinin 9., 10., ve/veya 11. Sınıf öğrencisi olması şartı konulmuştur.  Her bir okuldan 3’er kişilik takımlar halinde başvuruların alındığı TechAnkara Maker programında, başvurusu kabul edilen takımlara gönderilen ücretsiz kullanım hakları ile Bilişim Garajı Platformu üzerinde eğitimlerini tamamlamaları ve düzenlenen çevrimiçi yarışmalarda takım halinde mücadele etmeleri sağlanmıştır.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr Cahit Çelik, TechAnkara Maker Programı ile öğrencilerin ortaokul ve lise çağlarından itibaren kodlama bilgilerinin artırılması sağlanarak genç istihdamına katkı sağlanmasının amaçlandığını belirtti. Önümüzdeki dönemde öğrencilerin kodlama ve 3 boyutlu tasarım yeteneklerini artırıcı faaliyetlerin düzenlenmesine devam edilerek ileri teknoloji alanında ihtiyaç duyulan meslek dallarına yönelik insan kaynağı kapasitesinin artırılmasını hedeflediklerini açıkladı.

Ödülleri kazanan Sincan-Cumhuriyet Ortaokulu, Kızılcahamam-Orhangazi Ortaokulu ve Çankaya-Cumhuriyet Fen Lisesi’nin takım lideri öğretmenlerine ve öğrencilerine, tabletleri takdim edilerek program sonlandırıldı.