Skip to main content

Vodafone İle Tedarik Zinciri Yerlileştirme Etkinliği Gerçekleştirildi

April 14, 2023

Tedarik zinciri yerlileştirme modülü hizmete açıldı. yatirimadestek.gov.tr platformunda alıcı firmaların ithal ettiği ürünlerin yerli kaynaklar ile üretilmesini sağlayan “Tedarik Zinciri Yerlileştirme Modülü” devreye alındı. Bu platform, alıcı firmalarımızın hali hazırda yurtdışından temin ettiği ürün ve hizmetleri yerlileştirmeye yönelik taleplerini yerli tedarikçi firmalarla buluşturmayı hedeflemektedir.

Bu kapsamda Ankara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde 26 kalkınma ajansımızla birlikte ilk kez tedarik zinciri yerlileştirme ilanına Vodafone ile çıkıldı. Vodafone’un talep edilen ürünleri/işleri incelemek ve tedarik ihtiyaçlarını karşılamak üzere yatırımadestek platformundan firmalar başvurularını yaptılar. Uygun başvuru sahiplerinden olan KOBİ’ler veya büyük işletmeler programa başvuru yapabilmiştir.

Vodafone ile 16 kalem üründe ilana çıkılmıştır. Vodafone’a 36 başvuru yapılmıştır. Konferans salonunda Vodafone’un yetkilileri ile tedarik zinciri yerlileştirmeye başvuran ve etkinliğe seçilen firma yetkilileri yer almıştır. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik etkinliğe katılan işletmelere hayırlı olsun dileklerini iletti. Sayın Çelik, tedarik zinciri yerlileştirme yöntemiyle KOBİ’lerin, büyük işletmelere ürün ve hizmetlerini tanıtma şansı yakaladığını ve bu buluşmalar vesilesiyle iş birliklerinin geliştiğini belirtti.

Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek, tedarik zinciri yerlileştirme çalışmasının ulusal hale getirilerek yatırımadestek.gov.tr platformunda yayınlandığını belirtti. Bu sayede KOBİ’lerin büyük işletmelerin taleplerine kurgulanan bu arayüz sayesinde cevap vermeye başladıklarını açıkladı. Sayın Şimşek, tedarik zinciri yerlileştirmeye ilk olarak Arçelik ve Vodafone firmaları ile başlandığını devamında ise Kalyon PV ile sürdürüleceğini söyledi.

Vodafone’un satın alma dairesinden gelen yetkili, tedarik zinciri yerlileştirme platformunu şirket olarak önemsediklerini belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ve Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi koordinatörlüğünde yürütülen bu çalışmanın Vodafone için verimli geçtiğini, yeni KOBİ’ler ve girişimcilerle tanışma fırsatı yakaladıklarını söyledi.

Vodafone yetkilileri ile Ajans konferans salonunda 13 Nisan tarihinde 13:30-17:30 saatleri arasında yüz yüze yapılan toplantıda Sarkon Teknoloji, MZD Savunma, Aspilsan Enerji, Harp Savunma, Yedic Mühendislik, Uzman Teknik, UTARIT Bilgi, Brensan Enerji, Volt Endüstriyel ve Barantek firmaları kabul alarak etkinlikte sunum yapma şansını yakalamışlardır.