Skip to main content

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı

July 1, 2024

Yeni nesil teknoloji ürünlerini tüm dünyaya tanıtmayı ve global pazarlara açılmayı hedefleyen Türk teknoloji girişimcilerinin dünyanın önde gelen yurtdışındaki girişimcilik etkinliklerine katılımı için başvurular alınmaya başladı.

2023 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında; İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA); Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) iş birliğiyle 100'den fazla Türk girişimi Lizbon, Helsinki, Las Vegas ve Doha’da düzenlenen girişimcilik ve teknoloji etkinliklerinde yer alarak global pazarlara açıldı.

Bu yıl da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, söz konusu 5 Kalkınma Ajansının iş birliğiyle global pazarlara açılmayı hedefleyen yaklaşık 100 Türk teknoloji girişiminin; 

 1. 11-14 Kasım 2024 tarihleri arasında Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenecek olan Web Summit Lisbon,

 2. 20-21 Kasım 2024 tarihleri arasında Finlandiya’nın Helsinki kentinde düzenlenecek olan Slush,

 3. 07-10 Ocak 2025 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Las Vegas kentinde düzenlenecek olan Consumer Electronics Show (CES),

 4. 23-26 Şubat 2025 tarihleri arasında Katar’ın Doha kentinde düzenlenecek Web Summit Qatar,

küresel girişimcilik ve teknoloji etkinliklerine katılımının desteklenmesi öngörülmektedir.

Web Summit Lisbon, 160’dan fazla ülkeden 70.000’in üzerinde katılımcı, 1.200’den fazla yatırımcı, 2.600’ün üzerinde girişim, 800 konuşmacı ve yaklaşık 2.500 medya temsilcisi ile gerçekleşen dünyanın en büyük teknoloji konferansıdır. Konferans kapsamında teknoloji endüstrisinin ileri gelenleri konuşmalarıyla geleceği şekillendirirken girişimler ürünlerini sergileyip yatırımcılarla bir araya gelmektedirler.

Slush, etkinliği startup ekosisteminde yer alan 12.000’den fazla kurucu, yatırımcı, yönetici, medya ve nitelikli yeteneği bir araya getiren bir networking etkinliğidir. Dünyayı teknoloji anlamda değiştirmek isteyen yeni oyun kurucuların oluşmasına ve dünyayı değiştirmek isteyen mevcut girişimcilere yardım etmek amacıyla kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.

CES, ABD’nin Nevada eyaletinde Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen tüketici elektroniği etkinliğidir. Amerika kıtasında gerçekleşen ve 1967 yılından beri düzenlenen son teknoloji ürünlerinin lanse edildiği dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından birisidir. Fuar kapsamında girişimler kendileri için özel ayrılmış Eureka Park sergi alanında ürünlerini sergileyerek yatırımcılarla buluşma imkanına sahip olabilmektedirler.

Web Summit Qatar, Katar’ın Doha kentinde bu yıl ilk kez düzenlenen; 118 ülkeden, 15.000’den fazla katılımcı, 400’den fazla yatırımcı, 1.000’den fazla startup ve yaklaşık 900 medya mensubunun katılımıyla gerçekleşen Web Summit Katar; teknoloji ve iş dünyasındaki en önemli isimleri bir araya getirmekte ve Orta Doğu pazarına girmek isteyen girişimler için önemli fırsatlar sunmaktadır.

İlgili etkinliklere başvuranlar arasında başarılı bulunan girişimlere her etkinlik için aşağıda sıralanan farklı kapsamlarda destek sağlanacaktır.

1. Web Summit Lisbon (Koordinatör: Ankara Kalkınma Ajansı)

 • Etkinlik döneminde sadece 1 gün için hazır stant

 • Her girişim için etkinliğe 3 giriş bileti

2. Slush (Koordinatör: Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı)

 • Etkinlik döneminde sadece yarım gün hazır stant

 • Her girişim için etkinliğe 2 giriş bileti

3. CES (Koordinatör: İstanbul ve İzmir Kalkınma Ajansları)

 • Etkinlik dönemi tamamı için hazır stant

 • Her girişim için etkinliğe 2 giriş bileti

 • Etkinlik dönemi için sadece 1 oda konaklama

4. Web Summit Qatar (Koordinatör: Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı)

 • Etkinlik döneminde sadece 1 gün için hazır stant

 • Her girişim için etkinliğe 3 giriş bileti

Başvuru formunda ve etkinliklerin web sitelerinde yer alan destek kapsamı ve etkinliklere ait özel kriterlerin başvuru sahibi tarafından dikkatlice incelenmesi beklenmektedir.

Etkinliklere katılım sağlayabilmek için teknoloji girişimlerinin aşağıdaki temel şartları karşılaması gerekmektedir.

 • Girişimin Türkiye’de kayıtlı olması,

 • Küresel piyasaları hedefleyen bir stratejilerinin bulunması,

 • Girişimin katılım sağlamak istediği etkinliğe ait özel şartları karşılaması

İngilizce olarak doldurulması gereken başvuru formu aşağıdaki ana bölümlerden oluşmaktadır.

 1. Girişime ilişkin resmi bilgiler

 2. Girişim profili

 3. Ürün bilgileri

 4. Küresel piyasalar için strateji

 5. Girişimin etkinlik katılım ekibine ilişkin bilgiler

 6. Girişimi anlatan maksimum 1,5 dakikalık İngilizce tanıtım videosu

Global marka olma yolunda ilerlemeyi hedefleyen Türk teknoloji girişimleri yukarıda bahsi geçen etkinliklere katılmak için başvurularını 7 Temmuz 2024 Pazar, Saat 23:59’a kadar aşağıdaki link üzerinden erişebilecekleri başvuru formu ile gerçekleştirilebileceklerdir. Başvuru sonuçlarının Temmuz veya Ağustos ayı içerisinde burada duyurulması öngörülmektedir.

 

Başvuru Formu

 

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI:

Küresel Girişimcilik Etkinlikleri Katılım Çağrısına ilişkin olarak 7 Haziran 2024 tarihinde saat 15:30’da Çevrimiçi Bilgilendirme Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantının kaydına erişmek için tıklayınız.

Önemli Hatırlatma: Küresel Girişimcilik Etkinlikleri Çağrısı kapsamında, çağrının açık olduğu süre boyunca başvuru formunu dolduran girişimlerin başvuruları dikkate alınacaktır. Değerlendirme sürecinde, yalnızca başvuru formunda girilen bilgiler dikkate alınmaktadır. Çağrı süreci ve kapanış tarihinden sonra tarafımıza e-posta veya benzeri yollarla iletilen başvuruya ilişkin dokümanlar dikkate alınmayacak ve başvuru kapsamında değerlendirilmeyecektir.